Technicy cyfrowych procesów graficznych w drukarni

19 czerwca 2011 1 234 odsłon
W piątek 17 czerwca uczniowie z klas o profilu technik cyfrowych procesów graficznych (kl.1b) oraz informatyka: specjalizacji grafika i aplikacje internetowe (kl.3a), uczestniczyli w wyciecze dydaktycznej do firmy GRAFFITI STUDIO Sp. z o.o. Celem wycieczki było zwiedzanie drukarni i zapoznanie uczniów z nowoczesną technologią poligraficzną. Cel ten został w pełni osiągnięty. Uczniowie mieli okazję obserwować cały   proces druku począwszy od jego komputerowego zaprogramowania aż do otrzymania gotowego egzemplarza. Naszym Przewodnikiem był pan Prezes Tomasz Gałecki, który ujawnił nam wszelkie tajniki drukowania plakatów, wizytówek, fotoksiążek, instrukcji, naklejek itp. Opowiedział także, jakie programy są najbardziej pomocne w pracy (tj. Photoshop, Adobe Ilustrator, InDesign). Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od pomieszczenia grafików, którzy tworzą wszelkiego rodzaju zlecenia oraz wykonują wydruki próbne danego zlecenia. W tym pomieszczeniu mieliśmy również okazję zobaczyć jak zaprogramowany ploter tnący wycina w kilka sekund gotowe naklejki na papierze samoprzylepnym. z1 Mieliśmy okazję również zobaczyć maszynę KONICA 65HC. Dzięki innowacyjnemu tonerowi High Chroma system bizhub PRO C65hc reprodukuje kolory niezwykle żywe, jaskrawe, zbliżone do oglądanych na monitorze komputera. Obecnie w tej technologii drukowane są bardzo popularne fotoksiążki oraz fotokalendarze, które są wyjątkową formą prezentacji własnych zdjęć. z2 W następnym pomieszczeniu nasz Przewodnik wyjaśnił nam jak tworzy się matryce do druku offsetowego oraz mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda proces naświetlania i wywoływania arkuszy. z3 Istotą techniki offsetowej jest wykorzystanie zjawiska wzajemnego odpychania się tłuszczu i wody. Matryca jest przygotowana w ten sposób, że miejsca drukujące odpychają wodę a przyciągające tłustą farbę. Matryca założona na bębnie drukującym przekazuje obraz na bęben pośredni pokryty gumą a ten z kolei przenosi obraz na papier. Taki zespół drukujący zdolny jest do obracania się z dużą prędkością dochodzącą do kilkudziesięciu tysięcy arkuszy na godzinę. z4 Następnie młodzież mogła z bliska zobaczyć funkcjonowanie maszyn poligraficznych. Pierwszą z nich była właśnie maszyna offsetowa. Tu również uczniowie mieli okazję zaobserwować jak działa maszyna tnąca papier, która ma ogromny nacisk. W kolejnym pomieszczeniu wyjaśniono nam zasadę działania maszyny risograficznej, która proces swojego działania rozpoczyna od wypalenia laserem na arkuszu wzorcowym końcowego wydruku. Risografia łącząc w sobie cyfrowe przetwarzanie obrazu z drukiem farbą na różnych rodzajach papieru, stanowi ekonomiczny, wygodny, szybki i bardzo uniwersalny system druku. Jest on drukiem pośrednim pomiędzy kserokopiarkami a offsetem. z5 Maszyną, którą mogliśmy zobaczyć w następnym pomieszczeniu była dwumodułowa maszyna Xeroxa Nuvera 288. Maszyna ta posiada wspaniałą szybkość dwustronnego monochromatycznego druku cyfrowego na arkuszach. Jest to maszyna, która w tym samym czasie może drukować obydwie strony zadruku, co znacznie wpływa na czas wydruku. Toner w tej maszynie jest w postaci proszku, który jest w wysokiej temperaturze utwardzany, co zapobiega rozmazywaniu się wydruku. z6 W ostatnim pomieszczeniu znajdowała się introligatornia wyposażona w dwa systemy do oprawy szytej DUPLO 5000 oraz 2 systemy DUPLO 120 do końcowego wykonania gotowego produktu oraz zaginania książeczki (instrukcji obsługi). z7 Tutaj mogliśmy zobaczyć podczas działania urządzenie falcujące do wielokrotnego składania arkusza papieru w dowolnych proporcjach i w różnych kierunkach w celu osiągnięcia składki (np. ulotka do lekarstw). z8 Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń. Bardzo dziękujemy naszemu Przewodnikowi Panu Tomaszowi Gałeckiemu, dzięki uprzejmości, którego mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną o doświadczenia praktyczne.